Ką reikia žinoti įrengiant šilumos siurblį?

Šilumos siurblio energijos šaltiniai

Bet kuris namo ar pastato savininkas, įsirengdamas šildymą naujame name ar galvodamas apie senos šildymo sistemos renovaciją su atsinaujinančios energijos šaltiniu, pasiekia ne vieną tikslą: pirmiausia – nepriklausomybę  nuo dujų ar biokuro kainų ir jų šuolių. Antra, žymiai sumažina išlaidas šildymui, trečia – naudoja atsinaujinančią energiją ir  prisideda prie klimato kaitos padarinių mažinimo. Kaip atsinaujinančios energijos šaltinis šildymui ir karštam vandeniui ruošti geriausiai pritaikyti šilumos siurbliai, jų technologija užtikrina maksimalų komfortą.

Visiems jau žinoma, kad geoterminio šilumos siurblio energijos šaltinis yra žemė, oras-vanduo siurblio  – aplinkos oras,  ištraukiamo oro šilumos siurblio – iš pastato vėdinimo metu šalinamas oras. Tačiau kokį šilumos siurblį rinktis – atsakymą į šį klausimą galima surasti šiek tiek pasigilinus į šilumos siurblių specifiką.

Geoterminis šilumos siurblys tinka tiems,  kas siekia visiškai autonominio,  ekologiško šildymo ir gali investuoti į gręžinį arba turi didesnį sklypą kolektoriui išvedžioti. Vertikaliam giluminiam gręžiniui didelio ploto nereikia, bet įrengimas gali būti brangesnis, priklauso nuo gręžinio gylio. Įsirengus geoterminį šilumos siurblį, turėsite  autonomišką, beveik nemokamą ir maksimaliai ekonomišką šildymą su minimaliomis eksploatacinėmis išlaidomis, nes praktiškai kainuoja tik kompresoriaus ir cirkuliacinių siurblių sunaudojama elektra. Pastaruoju metu atpigo ir patys geoterminiai šilumos siurbliai, gerokai patobulėjo jų technologija.

Geoterminio šilumos siurblio šilumos šaltiniai yra žemėje sukaupta saulės energijos šiluma, kuri dažniausiai išgaunama dviem būdais:

Geoterminio šildymo įrengimas su giluminiu gręžiniu

Geoterminio šildymo įrengimas naudojant horizontalų kolektorių.

Oras – vanduo šilumos siurblys naudingesnis ten, kur nėra galimybės gręžti, kur ribotas sklypo plotas, kur norima išvengti kasinėjimo darbų ir šildymo sistemą įsirengti greitai. Pasiteisina renovuotuose, apšiltintuose pastatuose. 

Investicija į geoterminį šilumos siurblį didesnė nei į oras-vanduo šilumos siurblį, tačiau geoterminio šilumos siurblio efektyvumas didesnis ir tarnavimo laikas ilgesnis. Abiem atvejais efektyviausia yra neaukštos temperatūros grindinio šildymo sistema. Kitaip tariant, didžiausias ekonominis efektyvumas pasiekiamas, kai iš aplinkos išgaunama kuo aukštesnė temperatūra, o šildymo sistemoje cirkuliuoja kuo žemesnės temperatūros šilumnešis.

Šilumos siurblių palyginimas

Visi šiuolaikiniai šilumos siurbliai pritaikyti aukšto energinio efektyvumo B, A, A+ ir A++ klasės namams. Bet reiktų atsižvelgti į kriterijus, ką norime pasiekti – jei reikia paties didžiausio galimo šilumos siurblio efektyvumo, tuomet labiau tinka geoterminis šilumos siurblys, nes  juo išgaunama šiluma, lyginant su kitais šilumos siurbliais, yra 20-50 proc. pigesnė. Taip yra dėl to, kad grunto temperatūra tam tikrame gylyje visada yra pastovi. Be to, vėsinimas naudojant geoterminį šilumos siurblį iš viso nemokamas. Geoterminio šilumos siurblio atveju nereikalingas lauko agregatas, tik vertikalus gręžinys arba horizontalus vamzdynas lauke. Tiesa, įrengimo kaštai ir pats šilumos siurblys lyginant su kitais šilumos siurbliais kainuoja daugiau. 

Bet reiktų nepamiršti, kad kiekvienais metais Aplinkos projektų valdymo agentūra skelbia kvietimus teikti paraiškas dalinei atsinaujinančių energijos šaltinių kompensacijai. Šiemet kompensuojama iki 50 proc. šilumos siurblio kainos. Dėl žaliosios energetikos kurso ši parama vis didėja ir, tikėtina, kad ne mažesnė bus ir kitais metais. Renovuojant šildymo sistemą parama geoterminiam šilumos siurbliui didžiausia, nes ir investicija didesnė.

Oras – vanduo šilumos siurblys ir jo montavimas yra santykinai pigesnis šilumos šaltinis nei geoterminis, įrengiant nereikia nei kasti, nei gręžti, nereikalingas joks įvadas ar kaminas. Kai nėra galimybės sklype įrengti horizontalų vamzdyną ar gręžinį, tai optimalus pasirinkimas, ypač sodininkų bendrijų sklypuose, apšiltinus pastatą ir rekonstruojant šildymo sistemą. Oras-vanduo šilumos siurblio efektyvumas priklauso nuo aplinkos temperatūros, veikiantis agregatas lauke skleidžia garsą, per šalčius apšąla, reikalingas kondensato nuvedimas.

Ištraukiamo oro šilumos siurblių energijos šaltinis yra vėdinamo oro šiluma ir tokių siurblių efektyvumas yra didesnis nei oras-vanduo siurblių, bet prastesnis nei geoterminių šilumos siurblių. Tačiau, atsižvelgiant į efektyvumo ir investicijos santykį, jų kaina optimali. Ištraukiamo oro šilumos siurbliai irgi gali visiškai tenkinti A+ ir A++ energinio efektyvumo pastatų šilumos poreikį. Skandinavijos šalyse ištraukiamo oro siurbliai labai populiarūs ir naujai statomų namų rinkoje užima apie 80 proc. Daugiau informacijos apie ištraukiamo oro šilumos siurblius rasite straipsnyje „Ištraukiamo oro šilumos siurbliai atlieka trigubą darbą“.

Įsirengiant oras-vanduo šilumos siurblį reikia pagalvoti ir apie rezervinį šilumos šaltinį tam atvejui, jei žiema būtų ypatingai šalta. Ištraukiamo oro šilumos siurblys efektyviausiais yra ne žamesnės kaip A+ klasės pastate, tai geoterminis šilumos siurblys pakankamai efektyviai veikia ir šaltą žiemą, mažuose ir dideliuose pastatuose, vieninteliu kliuviniu jam įsirengti gali būti per mažas žemės sklypo plotas. 

Svarstant apie šilumos siurblio įrengimą pirmiausia reiktų nustatyti namo šilumos nuostolius ir šildymo poreikį. Šildymo poreikis – tai ne  kvadratiniai metrai, kuriuos reikia šildyti, bet pastato charakteristika, planuojama vidaus temperatūra, karšto vandens poreikis. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *